سخنی با مخاطبان گرامی

 

قابل توجه مخاطبان گرامی :

در راستاي تحقيق، بررسي و مشخص نمودن يك اثر از نظر گيرائي، كارائي، اثبات نمودن زيبائي و بعد مثبت و منفي آن با توجه به ذكر نظرات و منابع نسبت به اثر منتشره، انواع نقد را الزامي ميسازد.

هدف نقد، ارزش دادن به آثار و قضاوت و صدور حكم در باره خوب و بد بودن يك اثر ميباشد. به همين سبب هم، احتياج مبرمي به ابزار و آلات و روشهاي خاص نقد كه مبتني و متكي بر اسناد و مدارك و دلايل منطقي استوار باشد در اين زمينه ضرورت خاصی پیدا می‌کند .

منظور از نقد مشخص نمودن حقيقت و باطن يك اثر است. اگر نقد و بررسي نباشد حقيقت و واقعيات درون مايه‌اي و بروني همان اثر در پرده ابهام باقي مانده و يك اثر ادبي ، اجتماعي و يا تاريخ و غيره … كم كم حالت ركود و منجمدي به خود گرفته و باعث عقب ماندگي چنين آثاري ميگردد.

در نقد اجتماعي تاثير زمان در خلق اثر و اساس آن مورد تحقيق قرار گرفته، شرايط محيطي و زمان به وجود آمدن اثر در نظر گرفته شده و در نقد پسيكولوژيك يا روانشناسي رابطه محكم بين شخص و آثار نوشته شده‌اش مورد بررسي قرار گرفته به منظور شناخت شخصيت و پسيكولوژي ( روحيه ) فرد ، آثار او بعنوان يك سند معتبر اساس قرار داده ميشود !

همچنين در نقد تاريخي ، شرايط و مستند گرائي و تشابهت واقعيت ظاهري و حقيقت دروني موارد ذكر شده در يك اثر با نوع حادثه يا واقعه تاريخي آن در گذشته مورد تحقيق و بررسي قرار ميگيرد.

بدين سبب در اين نوع نقد بايد منتقد به اعماق بي انتهاي تاريخ بر گشته و چيزهائي را كه از نسلهاي گذشته به ارمغان نهاده شده است ارائه نموده و با منطق تاريخ امروزي مطابقت و سنجش كرده و استفاده از احاديث و اسناد معتبر تاريخي را بايد آنچنان كه بوده و هست، بايد بيان كند، نه آنطوری که خود می‌‌خواهد و نه به طريق یکسو گرایانه و از دیدگاه شخصی و بدون مطالعه و تحقیق و بررسی اقدام به جمع آوری، نوشتن و نشر مطالب کم مایه و کم رمق که دارای ارزش تاریخی نداشته باشد،نمايد .

در هنگام نوشتن يك اثر، نويسنده بايد از خود اين سوال را بكند كه، آيا در هنگام نوشتن با حفظ امانتداري به ذكر دقيق منابع، اثر يا آثاري از نويسندگان اشاره كرده است يا منابع و اطلاعات آنان را با كمي تغيير و تحريف به نام خود رقم زده است ؟

هر ملتي  در حفظ و حراست ميراث فرهنگي و آثار تاريخي آباء و اجدادي خود تا آنجا كه در توان دارد،تلاش می‌کند و سعی دارد چنين فرهنگ بالنده أي را به صورت مكتوب به نسلهاي آينده انتقال دهد. بدين طريق با چنين حركتي ميخواهد پل ارتباطي بين گذشته و آينده خود را محفوظ نگاه داشته تا آثار گرانبهائي براي آيندگان به يادگار نهاده باشد .

با اين سخن اينجانب خود را در حدي نميبينم كه نسبت به مسائل تاريخي و فرهنگي ابراز نظر يا عقيده كنم . اما عشق به شناخت تاريخ سرزمين مادري و علاقه به خاكي كه عين خانة خود دانسته و در آن چشم به جهان گشوده و دلبستگي به آب و  هواي آن كه مثل خون در شريانم جاري شده و هواي دلپذيرش نفس را در كالبدم دميده و به وجودم حيات بخشيده و مرا با ناز و نعمت خويش سيراب نموده است ، وادرم ساخت كه در مقابل اين همه مواهب براي شناخت چنين سرزميني دست به مطالعه و تحقيق

 بزنم .

در چنين راه عريض و طويلي با وجود كمبود منابع و عدم دسترسي به كتب، آثار، اسناد معتبر تاريخي و با وجود مشكلات شغل كارمندي و در كنار آن كمبود وقت از نظر زماني و مشكلات مالي امكان چنين مسئوليت سنگيني را واقعاً خيلي دشوار مينمود !

 تا جائي كه بيش از 34 سال عمر خود را با چنين شرايطي به امر گردآوري مطالب و منابع پرداخته و تا آنجا كه امكان داشته آنها را جهت نقد و بررسي اهل قلم در مطبوعات به خصوص مطبوعات محلي به چاپ رسانده و يا از طريق صدا و سيماي مركز تبريز به خصوص برنامه هاي محلي راديو به سمع و اطلاع مردم شريف رسانده ام .

به هر حال اكنون پس از سپري شدن مدت زماني تا آنجا كه به رأي و نظر شخصي خودم مربوط ميشد، چون به علت هزینه خیلی زیاد چاپ آثار به صورت کتاب ممکن نیست، بنده با اين عجله نميخواستم نسبت به نشر چنين مطالب ناقصي دست بزنم ! اما با پيشنهاد اهل قلم و دوستان عزيز كه معتقد به راه اندازی سایت( اسکو باخیش ) هر چند مختصر مطالب و آثار مربوط به تاريخ منطقة اسكو بودند ، چنين اقدامی بعمل آمد .

توضيح اينكه مختصر مطالب سایت « اسکو باخیش » خلاصه أي از مطالب كتاب تاريخ « اسكو در گذر تاريخ » در جلدهای مختلف می‌باشد که، هر یک از جلدهای آن اختصاص به مطالب خاصی از جمله: نقد تمامی آثار نویسندگانی که به انحائی در باره اسکو منتشر شده هر یک جلد مستقلی را تشکیل می‌هند. مطالب مورد ذکر در فرصت‌های آتی به نظر مخاطبان عزیز خواهد رسید.

در كتاب « اسكو در گذر تاريخ » تا آنجا كه امكان دارد سعي شده نسبت به مسائل  « زمين شناسي ، آب و هوا ، رودها ، ثروتهاي طبيعي ، طبيعت و تاريخ ، وجه تسميه اسكو و محلات آن از نظر زبان شناسي ،  شيوة توليد در گذشته ، پيدايش شهرنشيني ، تپه ها و آثار باستاني ، طوايف قديمي ، دولت هاي قبل و بعد از اسلام به خصوص آشوريها ، ماننا ، اورارتو ، ماد ، آتروپاد و حملات رقيبان منطقه أي مانند حملات مشهور آشوريان به فرماندهي سارگون دوم ، مراسم و آئين هاي كهن مانند مهر پرستي ، ميترائيسم ، زرتشت و .. خط ، زبان ، لهجه ، موسيقي ، هنر ، فرهنگ ، ادبيات ، صنعت ، مراكز علمي و آموزشي ، چگونگي تحصيل علم و دانش ، روزنامه نگاري ، شخصيت هاي سياسي و نظامي و اقتصادي و ادبي ، مهاجرتها ، اوضاع اقتصادي و زندگي شهري و روستائي ، چگونگي تشكل احزاب و نوع فعاليت آنها قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ، پيدايش و توسعه ، طبقات ، محلات ، ماليات و عوارض ، فعاليتهاي اقتصادي  و بازرگاني و كشاورزي ، معماري ، اعياد و بازيها ، مناسبات و چگونگي فعاليت و ارتباط با داخل و خارج كشور ، ويژه گيها ، آب و آبياري ، راهها و توسعه و ساير مطالب پرداخته شده است كه سعي شده به تمامي مسائل با ديدي باز و بدون هر گونه تعصب خشك و خالي و با منظر علمي نگريسته شود تا چنين مجموعه أي بعنوان كتاب مستند مورد قبول اهل مطالعه قرار گيرد .

در اینجا لازم به ذکر است، که در کار پژوهش و تحقیق هیچ چیزی مطلق و صد در صد نیست، لذا در محیط نویسندگی ممکن است لغزش هائی از نظر شرح وقایع یا از بابت قواعد نوشتاری و همچنین شاید نقصانی در رابطه با چیرگی قلم به وقوع پیوندد. اما این موضوع زمانی مورد قبول واقع می گردد، که تیرگی و سایۀ تاریکِ حجم نقض و نقص، باعث خدشه دار شدن اصل موضوع نگردد . به همین خاطر بندۀ حقیر هیچگونه ادعای تاریخ نگاری یا مدعی احاطۀ گسترده بر مسائل تاریخی نداشته، تنها به سبب عشق و علاقه به سرزمین اجدادی خویش اقدام به مطالعه و تحقیق نموده و کوشیده ام بر اساس منابع و مأخذ مستند بر نوشته های خود مهر تأئید بزنم .

اميد است اساتيد محترم ، اهل قلم و علاقمندان به مسائل تاريخي با حسن نيت و با ديدي منتقدانه به نوشته هاي حقير نگريسته و با ابراز نظر مستند و با دلائل منطقي و دور از هر گونه تعصب شخصي با راهنمائيهاي سازنده خود بنده را رهين منت خويش سازند.

 

                                                 با تشكر : مهدي عارفي اسكوئي « ايشيق »

 

آمار بازدیدکنندگان سایت

842253
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
2
805
2960
832977
16157
23368
842253

آی‌پی شما: 54.224.210.130
امروز: پنج شنبه، 30 شهریور 1396 - ساعت: 00:06:25

تبلیغات (2)

تالار گفتمان آذر فروم

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

پیوندها

درباره ما

وبسایت رسمی اسکو باخیش از سال 92 به نقد و بررسی در زمینه مطالب فرهنگی ، هنری ، تاریخ و ادبیات شروع به فعالیت کرده است.

مهدی عارفی (ایشیق) :

محقق - نویسنده - شاعر

سخنان بزرگان

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى‏اش پاكيزه و گوارا مى‏گردد.