تاريخ ساخت دژ اوشكايا

تاریخ ساخت دژ اوشکایا

با توجه به عدم دسترسي به منابع و اسناد بيشتر تاريخي  سخن راندن از تاريخ ساخت قلعه اوشكايا (اسكو) يك كمي مشكل به نظر ميرسد! لذا در اين قسمت بر اساس نقاط ذكر شده در موارد قبلي ،حال مي خواهيم بپرسيم ، آيا قلعه اوشكايا در چه تاريخي و از ناحيه كدام حكومت بنا نهاده شد؟

دياكونوف ، با توجه به گزارش و كتيبه سارگون دوم در 714 سال قبل از ميلاد تاريخ ساخت دژ اوشكايا را به طور حدس و گمان در زمان ساردوري دوم پادشاه اورارتو ( 733-753 قبل از ميلاد) يعني هنگام تسخير ناحيه" سوبي" ( طوايفي كه در كنار آب زندگي مي كردند-"سو"-بي مربوط به آب)كه در كناره شرقي درياچه اروميه كه قبلا" به حكومت ماننا تعلق داشت و قلعه مرزي اورارتو بوده است،ميداند.اما با توجه به كتيبه آرگيشتي اول ( 753 -785 قبل از ميلاد) كه حاكي از حمله به خاك ماننا است و سخن از فتح شهر اوشكايا به ميان مي آورد. در اينجا مي بينيم كه دوره حكومت آرگيشتي اول 32 سال قبل از ساردوري دوم ميباشد.اما اگر ساردوري اول باشد كه بين سال هاي 828-844 قبل از ميلاد حكم راني ميكرده است شايد كمي درست باشد. چون قلعه يا شهر اوشكايا قبل از آرگيشتي اول به عنوان دژ و پادگان مورد استفاده قرار ميگرفت و به لحاظ موقعيت و اهميت استراتژي آن آرگشتي اول به آنجا حمله ميكند.

"ساردوري دوم" پسر آرگيشتي اول ميباشد كه در جنوب سلماس قلعه  "ساردوري خور " را بنا نهاده بود كه قلعه دفاعي " شهر اولخو" بود .ساردوري دوم در زمان حكومت خود به سرزمين ماننا يوروش آورده و بعد از فتح آن قلعه هاي متعددي را بنا نهاده كه "ساردور قالاسي"( قلعه ساردوري) در سردرود امروزي بنام همان ميباشدكه آثار آن تا به امروز باقي ميباشد. اگر از نظر زبان شناسي بخواهيم  كلمه "ساردوري" را بررسي كنيم مي بينيم كه حرف صدا دار ضخيم  ( آ ) در كلمه ساردوري به حرف نازك ( ا ) تغيير پيدا كرده است. و هچنين صداي ضخيم  ( و ) با تبعيت از همان قانون به صداي نازك ( ا )  تبديل گرديده و در نتيجه  " سار " به  " سر " و  " دوري " به " دري " تبديل گرديده  كه در حقيقت همان كلمه " سردري "در تلفظ امروز مردم آذربايجان صحيح مي باشد. ولي متاسفانه در زمان هاي گذشته در اثر سياست فرهنگ زدايي در اسناد دولتي و تابلوهاي شهري اصطلاح غلط  " سردرود " بكار برده شده و مي شود!  تبديل حرف صدادار ضخيم ( آ ) به حرف صدا دار نازك ( ا ) در گويش لهجه هاي زبان تركي آذربايجاني منطقه ما امري عادي مي باشد .مثل : قارا= قره، قايا=قه يه، قارانفيل = قرنفيل ، قاميش=قميش، چانتا= چنته ،ناخير= نخير ،ساريل= سريل و غيره… كه در همه اين كلمات صداي ضخيم ( آ ) به صداي نازك ( ا ) تبديل گرديده است.

به هر حال آرگيشتي اول چنين مي گويد: "خداي خالدي بر سرزمين بوشتو غالب آمد .من وارد خاك بوشتو شدم. والي سرزمين آشكايا ( اوشكايا) را دستگير كردم ."اين نوشته آرگيشتي در حدود 775 سال قبل از ميلاد است كه هم در كتاب " تاريخ آذربايجان" ( از سلسله انتشارات دانشگاه دولتي باكو در سال 1996 ميلادي ) ذكر شده و هم" استاد محترم رحيم رئيس نيا " در پايان كتاب " آذربايجان در سير تاريخ ايران "جلد دوم صفحه 1039 به عنوان "سالنامه آرگيشتي اول " اينچنين آورده است:

"آرگيشتي مي گويد:… كشور ماننا آمد ( حمله اش را) من دفع كردم،( منظور حمله فرمانرواي ماننا در سال هاي 755-776 قبل از ميلاد به سرزمين اورارتو مي باشد) دژ را من فتح كردم … كشور را من ويران كردم، شهر ها را من آتش زدم. 3270 نفر آدم را من كشتم، برخي را به اسيري بردم. 170 رأس اسب و نيز 62 رأس شتر و 2411 رأس حيوان شاخ بزرگ و 6140 رأس حيوان شاخ كوچك را به غنيمت بردم .آرگيشتي مي گويد : اين شجاعت را من به پاس خداي خالدي در ظرف يك سال نشان دادم. "

بس ميتوان نتيجه گرفت كه قلعه اوشكايا قبل از زمان ساردوري دوم يعني پيش از آرگيشتي اول نيز پا بر جا بوده است . اگر زمان شكل گيري آن را به دوران ساردوري اول  حتي به حدس و گمان به زمان " آرمه "( 844-880 قبل از ميلاد) كه شاه اورارتو بود نسبت بدهيم چندان گزافه گويي نكرده ايم.

آرمه بنيانگذار شاهنشاهي اورارتو بود كه با " آشور ناسيراپال دوم ( 884-859 قبل از ميلاد) هم عصر بوده و با آن به جنگ و نبرد پرداخته است. لشكركشي هاي آشور ناسيراپال دوم از ديگر تجاوزات جدي تر بود كه در سال 881 قبل از ميلاد به سرزمين ماننا و اورارتو صورت مي گرفت!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

844956
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
108
1328
108
839297
18856
23360
844956

آی‌پی شما: 54.156.67.164
امروز: یکشنبه، 02 مهر 1396 - ساعت: 04:07:48

تبلیغات (2)

تالار گفتمان آذر فروم

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

پیوندها

درباره ما

وبسایت رسمی اسکو باخیش از سال 92 به نقد و بررسی در زمینه مطالب فرهنگی ، هنری ، تاریخ و ادبیات شروع به فعالیت کرده است.

مهدی عارفی (ایشیق) :

محقق - نویسنده - شاعر

سخنان بزرگان

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى‏اش پاكيزه و گوارا مى‏گردد.