روستای دستکند میمند کرمان ثبت جهانی شد!

 

روستای صخره‌ای میمند کرمان ثبت جهانی شد

 

چهارشنبه ۲۱ بهمن   1394

 

     بس کندوان اسکو ؟؟

 

 

 کرمان ـ خبرنگار اطلاعات: در مراسمی با حضور مسئولان استانی و کشوری و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی و مردم روستای صخره‌ای میمند، ثبت جهانی این روستا اعلام و به همة مردم ایران تبریک گفته شد.

همچنین لوح ثبت جهانی میمند که در سفر اخیر رئیس جمهوری به کشور فرانسه تحویل شده بود، به مردم این سرزمین اهدا شد.

استاندار کرمان که برای احیای مواریث فرهنگی بسیار تلاش می‌کند در این آیین گفت: امروز روز بسیار بزرگی برای ایرانیان است و این اقدام مهم در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد.

رزم حسینی مزیّت روستای میمند را در ماندگاری آن توصیف و تأکید کرد و گفت: مردم روستا باید تلاش کنند. این روستا باقی بماند و برای این منظور آمادگی داریم از همة علاقه‌مندانی که می‌خواهند بمانند، سرمایه‌گذاری و اشتغال ایجاد کنند حمایت کنیم.

او یادآور شد: اقتصاد روستای بزرگ تاریخی ثبت جهانی شده میمند باید به این روستا برگردد و مردم باید بتوانند با همان روش‌هایی که داشتند زندگی کنند.

سابقه ۱۰ هزار ساله زیست

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری نیز در این مراسم گفت: بدون همدلی این کار بزرگ صورت نمی‌گرفت.

در ادامه مراسم مدیر منطقه فرهنگی روستای جهانی میمند نیز با ارائه گزارشی از روند بررسی پرونده روستای میمند گفت: ۱۴ سال این پروسه به طول کشید تا به ثمر نشست. وی افزود: سال ۸۰ این روستا ثبت ملی و در سال ۸۱ عرصه و حریم و ضوابط این منطقه مشخص شد وی سال ۸۲ را نقطه عطف منظر فرهنگی میمند دانست و بیان کرد که در این سال متخصصین و مشاورین بلندپایه و صاحبنظران به این منطقه سفر کردند و برای اولین بار منظر فرهنگی میمند مطرح شد.

اشرفی همچنین به تهیه پرونده مرکوری در سال ۸۳ برای میمند اشاره کرد گفت: در سال ۸۴ میمند برنده جایزه مرکوری شد.

به گفته وی از سال ۸۴ تا ۹۰ نیز تمامی برنامه‌های کوتاه و بلند‌مدت تحقق یافت و تمامی زیرساخت‌ها و مرمت‌های لازم آماده‌سازی کاروانسراها و غیره انجام شد. اشرفی افزود: از سال ۹۰ با همکاری همه مسئولین برای ثبت جهانی میمند گام‌هایی برداشته شد و در سال ۹۴ تلاش‌های ۱۴ ساله به بار نشست. اشرفی در ادامه سخنان خود گردشگری را تنها بخشی از این اقدام بزرگ دانست و گفت: این منطقه باید به مرکز تحقیقات بین‌المللی تبدیل شود.

اتصال عمر به عمق تجربه هزاران ساله

سفیر و نماینده ایران در یونسکو نیز به حضور استاندار کرمان در جلسه تائید ثبت جهانی میمند اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار استاندار یک منطقه وقت گذاشت و خود شخصاً در چنین جلسه‌ای حضور یافت دکتر احمد جلالی با قدردانی از این اقدام رزم‌حسینی افزود: حضور ایشان باعث دلگرمی و افتخار ما و حامل پیامی بود برای متخصصان جهانی که مردم یک منطقه برای چنین موضوعی اهمیت قائلند. وی اظهار داشت: توجه به میراث یعنی عمر کوتاه خود را به عمق تجربه هزاران سال متصل کنیم و مانند قطره‌ای به دریا بپیوندیم. وی افزود: شناخت میراث ما را به دریای تاریخ خود متصل می‌کند و این عمر کوتاه بزرگ می‌شود و به نسل‌های بعد انتقال می‌یابد. وی تاکید کرد بحث میراث فرهنگی و بحث زینتی و تفاخر به گذشته نیست بلکه اتصال به دل تاریخ است.

طنین صدای گمشده

وی اذعان داشت:‌ امروز با ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی صدای گمشده هزاران سال تاریخ را در پهنه زندگی خود به آواز روز متصل می‌کنیم.

دکتر جلالی با استناد به تاکید استاندار کرمان مبنی بر اینکه مردم نباید این مکان را ترک کنند گفت: حفظ و مراقبت از این اثر بسیار اهمیت دارد وی افزود: وقتی اثری ثبت جهانی می شود، ملک ایران نیست بلکه متعلق به جهان است و ما متولی آن هستیم. وی با اشاره به اینکه شش ملاک برای ثبت جهانی اثری وجود دارد گفت: اثری به ثبت جهانی می‌رسد که برجسته و منحصربه‌فرد باشد و اگر جهان آن را از دست بدهد برایش قابل بازگشت نیست و این موضوع اهمیت حفاظت و مراقبت از چنین آثاری را نشان می‌دهد و می‌‌گوید: با محافظت درست هزاران سال تمدن ایران را به جهانیان نشان می‌‌دهد.

نماینده ایران در یونسکو با تأکید بر اینکه بدنه روستای میمند فرسوده، کهنسال و آسیب‌پذیر است گفت: توریست‌ها و گردشگران باید به خوبی این مساله را بدانند و ما تعهد داده‌ایم درآمدزایی، توسعه و اشتغال در این منطقه را با درایت و فرهنگ انجام دهیم. جلالی همچنین به پیام رویداد ثبت جهانی میمند اشاره کرد و گفت: با این کار میخ محکمی را به استقرار شناسایی و رسمیت‌دادن به فرهنگ و تاریخ تمدن ایران در جهان کوبیدیم و راهی را باز کردیم که پیام هزاران سال زندگی و ساختن با طبیعت را به جهان برسانیم.معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز در این مراسم این روز را روز تاریخی و به یاد ماندنی برای کرمان و ایران دانست.

ایران موزه است

سلطانی‌فر محتوای اصلی گردشگری خارجی ایران را فرهنگی، تاریخی، زیارتی، مذهبی و تبلیغی دانست و بیان کرد: ایران یک کشور موزه است یعنی در همه استان‌های خود دارای مکان‌ها و بناهای ارزشمند تاریخی است که بسیاری از پژوهشگران و باستان‌شناسان دنیا آرزو دارند در چنین مکان‌هایی کارهای تحقیقاتی انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد:‌ ایران با این غنای تاریخی ۱۹ مکان، بنا، سایت و محوطه تاریخی دارد که ثبت جهانی شده است.وی نیز مانند دیگر مسئولین مراقبت از روستای دستکند میمند را مورد تأکید قرار داد و گفت: نظارت بر این مکان توسط یونسکو انجام می‌شود و تغییر و تحولات با هماهنگی آنها صورت می‌گیرد. وی یاد آور شد: باید به گونه‌ای از این اثر محافظت شود که در شأن ایران و ایرانیان باشد.

وی با اشاره به اینکه ایران با ۱۹ اثر ثبت شده در فهرست جهانی رتبه ۱۱ دنیا را دارد افزود: این ظرفیت را داریم که به رتبه اول جهان برسیم.

سلطانی‌فر با بیان اینکه هر سال به هر کشور داوطلب تنها فرصت ثبت یک اثر داده می‌شود ادامه داد سال گذشته با نگاه مثبت یونسکو به ایران و نیز موقعیت مناسب کشورمان علاوه بر محوطه تاریخی شوش روستای میمند نیز در فهرست آثار جهانی قرار گرفت.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران نیز گفت: افتخار بزرگی است که امروز برای ثبت میمند در فهرست جهانی اینجا حضور دارم.لاروش افزود: به نظر من نامزدی میمند از آن جهت است که متفاوت از اکثر پرونده‌های میراث جهانی، جالب و خاص است. وی ادامه داد: میمند نامزد جایزه شد چون یک نمونه استثنایی است.

لاروش گفت: این سبک زندگی احتمالا در بسیاری از نقاط جهان از جمله ایران رایج بوده است. اما بیشتر آنها در طول زمان از دست رفته‌اند. بنابراین میمند را به عنوان یک نمونه نادر و مثالی زنده می‌توان برشمرد. وی تصریح کرد: چشم‌انداز فرهنگی میمند نمودی استثنایی از تکامل یک زندگی در طول قرن‌های متمادی به شمار می‌رود ضمن اینکه این شیوه زندگی هنوز هم بخش عظیمی از شیوه دامدارای و زندگی روستایی به شمار می‌رود.

لاروش با اشاره به اینکه حفاظت و نگهداری از این میراث از اهمیت زیادی برخوردار است ابراز داشت: سبک زندگی روستائیان میمند مجموعه‌ای از زندگی عشایری، کشاورزی و دامداری است.

او انتخاب میمند را در فهرست میراث جهانی یونسکو بسیار مهم دانست و گفت: این اتفاق بیانگر تمایل ایران اسلامی به حفاظت از میراث فرهنگی برای همه بشریت است و مقررات و سیاست‌هایی نیز از سوی دولت ایران به منظور حفظ و حفاظت از این شیوه زندگی به تصویب رسیده است.وی تصریح کرد: این منطقه موضوع یک نظام مدیریتی سنتی است که مطابق با قانون مجازات اسلامی بازسازی، انتقال یا تغییر کاربری می‌شود و این اقدامات بدون مجوز از سازمان میراث فرهنگی امکانپذیر نیست.

در مراسم جشنی در محل روستای تاریخی میمند، از لوح ثبت جهانی این روستا رونمایی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما چهار  شنبه  21 بهمن  در این لوح که در سفر رئیس جمهور به فرانسه به اقای روحانی تحویل شد به دو زبان فارسی و انگلیسی و بر روی سنگ، موضوع ثبت جهانی روستای صخره ای میمند در فهرست میراث مشترک جهانی یونسکو حک شده است. در این مراسم که رئیس و معاونان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، نمایندگان یونسکو، مدیران ارشد استان کرمان و جمعی از مردم و گردشگران حضور داشتند تمبر ثبت جهانی روستای تاریخی و دستکند میمند نیز رونمایی شد.
علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان دراین مراسم گفت میمند که یک سند افتخار برای ایران و استان کرمان است از این پس باید به کانونی برای معرفی تمدن دیرینه ایران و مرکزی برای نشر اخلاق ایرانی و اسلامی تبدیل شود و گردشگرانی که به اینجا می ایند را با عمق تمدن و فرهنگ ایرانی آشنا کند. استاندار کرمان افزود میمند از این پس در فهرست سفرهای گردشگران جهان قرار میگیرد و ما باید آنرا به کانون تولید ثروت تبدیل کنیم و اماده حمایت از اشتغال جوانان در این منطقه هستیم . اقای رزم حسینی افزود وظیفه مردم محلی و مسئولان منطقه برای حفظ میمند سنگین تر شده است .
اقای سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور هم دراین مراسم گفت تاکنون 11 اثر تاریخی کشورمان در فهرست میراث مشترک جهانی ثبت شده است و 45 اثر دیگر در نوبت ثبت قرار دارد. وی افزود مهمتر از ثبت جهانی یک اثر ، حفظ آن اثر و تلاش برای جذب گردشگر با استفاده از آن است و این نکته ای است که دولت به ان توجه دارد. سلطانی فر افزود ثبت میمند در فهرست میراث مشترک جهانی، باعث میشود این روستا جزو مقاصدگردشگری دنیا ثبت شود و علاوه برگردشگران ، علاقمندان به تاریخ و محققان باستانشناسی نیز سفر به این منطقه را در برنامه خود قرار می دهند . رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود ازاین پس مسئولیت مردم محلی و مسئولان استان در نگهداری از این میر اث کهن بشری و میزبانی از گردشگران و محققان ، سنگین تر میشود .
خانم لاروش مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در ایران هم دراین مراسم گفت مردم ساکن میمند تنها نمونه باقی مانده از یک سبک زندگی هستند که در گذشته های دور در بسیاری از مناطق جهان وجود داشته است اما فقط مردم میمند این سبک زندگی را حفظ کرده اند و این موضوع بسیار ارزشمند و گرانقدر است . وی افزود نظام مدیریت زندگی در میمند یک نظام سنتی خاص است که تلفیقی از سبک زندگی عشایری ، کشاورزی و دامداری محسوب میشود و به همین علت پرونده میمند متفاوت از پرونده های مشابه جهانی است.
روستای تار یخی میمند که از صدها خانه کنده شده در دل صخره تشکیل شده و قدمت آن تا بیش از 12 هزار سال برآورد شده است تیرماه امسال در اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در فهرست آثار جهانی ثبت شد. این روستای صخره ای و دستکند که از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران محسوب میشود در 38 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان قرار دارد. میمند تنها روستای دستکند جهان است که هنوز زندگی مردم عادی در آن جریان دارد .
از استان کرمان تا اکنون ارگ بم و باغ شاهزاده ماهان نیز در فهرست میراث مشترک جهانی یونسکو ثبت شده اند .

 

Add comment


Security code
Refresh

آمار بازدیدکنندگان سایت

000113
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
113
0
113
0
113
0
113

آی‌پی شما: 54.158.219.248
امروز: Sat، 26 May 2018 - ساعت: 14:05:13

تبلیغات (2)

تالار گفتمان آذر فروم

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست