مختصر نگاهی نقد گونه به مراسم جنگ شادی شهرداری اسکو

مختصر نگاهی نقد گونه به مراسم جنگ شادی شهرداری اسکو

این برنامه با همکاری صدا و سیمای استان آذربایجان شرقی - مرکز تبریز ( شبکه سهند ) بعد از ظهر روز دوشنبه مورخه 26/7/1389  در سالن چند منظوره ( سالن بحران ) شهرداری اسکو اجرا و روز سه شنبه مورخه 27/7/1389 ( مولود حضرت رضا «ع» )  ساعت 55/18 از اجرای برنامه چند ساعته  به مدت یک ساعت از شبکه استانی سهند پخش گردید. 

لذا بدینوسیله موارد زیر  صرفاً نقطه نظرات بعضی از اهالی می باشد که در راستای چگونگی اجرای کمی و کیفی برنامه به صورت مختصر نقد گونه به شرح ذیل اعلام می گردد :

1 - به علت عدم مدیریت و هماهنگی لازم با توجه به اعلام شروع برنامه راس ساعت 15 ، به علت عدم آماده سازی سالن و مشغول بودن کارگران برای نصب بنر و عدم اتمام تزئین روی صحنه، برنامه با یک ساعت تاخیر شروع گردید.

2 - مناسب نبودن فضای سالن با توجه به اینکه در سایر شهرستان ها این مراسم در فضای باز انجام می گیرد.

3 - نبود نظم و انظباط در داخل سالن به علت عدم تقسیم مسئولیت

4 - نبود مسئولین استقبال و راهنمائی  مهمانان

5 - کمبود جا و صندلی با توجه به شرکت کنندگان

6 - عدم هماهنگی شهردار و اعضای شورای شهر

7 - زیر سؤال بردن عملکرد  شهردار اسبق توسط گروه نمایش با توجه به حضور مستقیم ایشان در برنامه توسط  گروه نمایش

8- تمسخر زنان و تشبیه آنان به ماشین های مدل کاربراتوری و انژکتوری توسط یکی از بازیگران نمایش

9 - دخالت شخصی  شهردار در کلیه امور در قبل و در زمان  اجرای برنامه ( محمد رضا جلیلی خسرقی )

10 - عدم خوش آمد گوئی شهردار به حضار یعنی مردم فهیم اسکو

11 -  با توجه به اینکه تهیه و پخش برنامه به زبان ترکی از شبکه سهند  برنامه ریزی شده بود ولی نطق مقاله مانند شهردار در ارائه عملکرد چهار ماهه شهرداری کلاً با زبان فارسی انجام گرفت .

12 - عدم دعوت از شعرا ، نویسندگان و هنرمندان بومی ، با عنایت به متن پارچه نسب شده بر ورودی سالن ( خوش آمد گوئی به اهل قلم )

13 - کیفیت پائین برنامه و ناتوانی مجری در اجرای برنامه با توجه به فرهنگ شهرستان اسکو

14 - اجرای ناپسند مسابقه دوشاب خوری و شرکت آقای حسین دانشوری با کمال آبروریزی

15 - لحن مسخره آمیز مجری در باره گرفتن پول زورکی به مبلغ صد هزار تومان از آقای شهردار جهت برنده مسابقه ( یعنی توهین به اقتصادی بودن اهالی اسکو )

16 - تمسخر مجری در باره لهجه مردم اسکو در مسابقه دوشاب خوری ( اصطلاح « چک باشیوا » توسط مجری چندین بار عمداً با لهجه تمسخر آمیز « کح باشیوا »بر زبان رانده شد)

17 - به علت ازدهام داخل سالن و اشغال صندلی ها از طرف کودکان و کم توجه ای به بعضی از شخصیت های صاحب نام اسکو،( بعضی ها سر پا ماندند و بعضی  راه برگشت را در پیش گرفتند.)

18 - با توجه به هماهنگی با مجری برنامه ( رحمان مفاتحی ) در دفتر شهردار و با حضور مستقیم شخص شهردار در باره چگونگی کیفیت برنامه و تهیه متن های متفاوت در راستای معرفی فرهنگ شهرستان ( در مقایسه با سایر شهرستان ها و به علت فرهنگی بودن اسکو) هیچگونه استفاده ای از یادداشت های فوق به عمل نیامد!( عارفی )

19 - استفاده ناصحیح از شعر زیبای آقای اصغر فلکی« آرخا »( اوسکو سنده گؤزوم قالیب ) توسط مجری به علت عدم آشنائی ایشان به معقوله شعر و شاعری

20 - عدم سخنرانی فرماندار شهرستان اسکو( یونس فاتح ) به بهانه ایثار به خاطر گذشت از وقت زمانبدی برای ایشان

21 - توزیع برنامه ریزی نشده بسته های پذیرائی و ایجاد همهمه و در نتیجه وقفه در ضبط و اجرای برنامه

22 - نبود محل مناسب نزدیک به صحنه اجرا برای گروه تاتر - درنتیجه اعضای این گروه با داد و بیداد از بین مردم عبور کرده و به روی صحنه می رفتند و بر عکس !

23 - عدم استفاده از معتمدین ، خیرین و فرهنگیان بنام اسکو در طول برنامه

24 - عدم هماهنگی با مصاحبه شوندگان در سطح شهر و در نتیجه سوال و جواب های نامربوط با هم ( البته باز اینکار قبلاً صورت گرفته بود که به علت عدم هماهنگی شهردار محترم برنامه از هم پاشید ) بعنوان نمونه : از معلم بازنشسته آقای اسد فیوضی  در رابطه با ابنیه های تاریخی اسکوسؤال می شود :

با کمال تاسف ایشان  فرق بین ابنیه و آب معدنی را متوجه نشده و در جواب ، از آب معدنی « شیل اندیز » اسکو بعنوان آبی شفا بخش یاد می کند که برای کلیه دردها درمان استً با کمال تاسف و تعجب باید اذعان نمود که ما بعد از گذشت قرن ها تازه متوجه شدیم که آب « شیل اندیز » هم مورد استفاده اهالی بعنوان درمان مورد استفاده قرار می گیرد ! و الا آخر ...

25 - استفاده از آقای رحیم عیانی هم به عنوان مصاحبه شونده در سطح شهر و هم به عنوان قرائت شعر در روی صحنه ( عدم هماهنگی شخص شهردار ) - ای کاش آقای عیانی شعری در رابطه با اسکو قرائت می کردند!

26 - عدم برنامه ریزی صحیح در تجلیل از خانواده معظم شهدا در روی صحنه و عدم شرکت اکثر آنانی که نامشان توسط مجری خوانده می شد .

27 - خالی کردن صندلی توسط حضار با توجه به یک ساعت مانده به پایان وقت اعلامی توسط مجری. در نتیجه اعلام زود هنگام پایان برنامه توسط مجری بعمل آمد.

28 - مونتاژ برنامه به صورت سر و ته  و پخش از شبکه سهند به علت ترک مسئولین و به خصوص اهالی شرکت کننده بعد از نیمه برنامه . ( به خاطر اینکه ازدهام جمعیت در تصاویر تلویزیونی چشمگیر باشد اول برنامه به علت پر ازدهام بودن به آخر پخش مونتاژ شده بود. )

29 - عدم پخش اجرای موسیقی « عاشیق »( ساز نوازی توسط بهرام صمدی اسفنجانی ) و بر عکس انتخاب و پخش ترانه ای بنام « تبریز » که توسط « گروه موسیقی ایلقار » اجرا و پخش از شبکه سهند

30 - با توجه به اینکه از هنرمند « تار نواز موسیقی آذربایجانی» اسکو بنام آقای « علیرضا سعیدی خسرقی » توسط شخص شهردار دعوت به عمل آمده بود، ولی با کمال تاسف گروه موسیقی نامبرده با کمال شرمندگی بدون اجرای برنامه به علت عدم برنامه ریزی صحیح ، به علت اتمام زود هنگام برنامه از اجرا باز ماند که منجر به ناراحتی و ترک مجلس از طرف ایشان گردید.

31 - محتوای برنامه پخش شده از شبکه سهند درست یک ساعت تمام بود که قریب به نصف بیشتر آن را  دیالوگ مجری ، اجرای گروه تاتر دعوت شده از تبریز ( گروه هاشم چاووشی ) ، موسیقی تبریز و جلوه های ویژه تلویزیونی تشکیل می داد .

32 - در جواب پرسش از آقای هاشم چاووشی که آیا شما از اهل اسکو هستید ؟ با کمال تاسف هاشم چاووشی از دادن پاسخ درست خودداری کرد و تنها خود را آذربایجانی اعلام کرد و اظهار داشت که هر کس می خواهد او را به شهر و محله خود نسبت دهد .

باید دانست که « هاشم چاووشی بوکائی » فرزند حجت الاسلام والمسلمین حاج مختار چاووشی و نوه حاج حسین چاووشی اسکوئی می باشد که در آن زمان در کوچه « روستاخ » محله سبزه میدان اسکو ساکن بودند، می باشد که بعدها به تبریز مهاجرت کرده اند .

33 -- عدم تهیه و توزیع فرم نظر سنجی نسبت به چگونگی کمیت و کیفیت جنگ شادی شهرداری جهت تجربه و بهرمندی برای چگونگی تهیه و اجرای هر چه بهتربرنامه های آتی

 موارد فوق نقطه نظراتی بود که توسط بعضی از اهالی فهیم نقطه سنج اسکو به عنوان گلایه اظهار شده بود .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

844956
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
108
1328
108
839297
18856
23360
844956

آی‌پی شما: 54.156.67.164
امروز: یکشنبه، 02 مهر 1396 - ساعت: 04:07:48

تبلیغات (2)

تالار گفتمان آذر فروم

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

پیوندها

درباره ما

وبسایت رسمی اسکو باخیش از سال 92 به نقد و بررسی در زمینه مطالب فرهنگی ، هنری ، تاریخ و ادبیات شروع به فعالیت کرده است.

مهدی عارفی (ایشیق) :

محقق - نویسنده - شاعر

سخنان بزرگان

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى‏اش پاكيزه و گوارا مى‏گردد.