انجمن‌های ادبی در اسکو-1

انجمن‌های ادبی اسکو

شعر، در مفهوم راستين خود بيانگر انديشه و احساس شاعر با تكامل اجتماع و هماهنگ با ضربان نبض زمان ميباشد. شعر شيرازه آرمانها و ارزشهاي والاي انساني است. شناخت فرهنگ و ادب دگرگون شده هر منطقه در هر دور از تاريخ آن و زاده و پرورده همين اجتماع و فرهنگ در حال تحول ميباشد و اينچنين تحولي براي اعتلاي فرهنگ ضرورتي است اجتناب ناپذير، و اين چنين است كه تأثير شعر در حيات معنوي مردم جامعه ما حائز اهميت بوده و از جايگاه ويژه اي بر خوردار ميباشد.

" از ديدگاه دانش اجتماعي، شعر، خواه نو، خواه سنتي، بخش مهمي است از هنر، و هنر بخش جدائي ناپذير است از فرهنگ جامعه، و چنان كه ميدانيم، فرهنگ يا مجموعه ارزشهاي مادي و معنوي، محصول كار و فعاليت عملي و نظري انساني است در طول تاريخ ".

با توجه به نقاط فوق الذكر، در طول ساليان متمادي مجموعه اثر يا آثار ادبي شعراي منطقه اسكو، كه بتواند پاسخ گوي نياز قشر علاقمند به فرهنگ و ادب منطقه باشد، تهيه و در دسترس عموم گذاشته نشده است. با توجه به سابقه درخشان و افتخار آميز پيشينه فرهنگ اسكو، كه در اثر تلاش و كوشش شخصيتهاي فرهنگي و ادبي منطقه در قرون متفاوت بوجود آمده است، كه اسكو را از نظر فرهنگي در بين ساير شهرها متمايز و زبانزد عام و خاص نموده است.

از ميان اين شخصيتها ميتوان به : امير ابوالقاسم اسكويي و چهار پسر آن اشاره نمود، كه هر چهار تن از سال 943 تا 948 شش سال تمام در دربار شاه طهماسب اول نقش مهمي داشته و منظور نظر شاه طهماسب بوده اند :

امير صدرالدين محمد، كه درخط نسخ و تعليق مهارت خاصي داشت و اين مطلع از اوست :

" تا چو گل خندان ترا در روي هر خس ديده ام

غنچه وار از رشك آن بر خود بسي پيچيده ام "

امير قمرالدين محمود، كه با مقام علمي در اصول رقص مهارت داشته و اين مطلع از اوست:

" تيري كه ز شست تو مرا بر جگر آمد

 من منتظر ايستاده كه تيري دگر آيد"

امير نظام الدين احمد، كه كليددار كتابخانه سلطنتي بود و اين مطلع از اوست :

" زلفست بگرد رخ دلدار پريشان

 يا سنبل تر گشته بگلزار پريشان "

و امير ابوالمحامد ، كه برادر كوچك آنان بوده كه در چوكان و قپق انداختن زبانزد بود، اين مطلع از او ميباشد :

" دل كه در رائده عشق در آورد مرا

همچو شمع آتش سوزان بسر آورد مرا "

يا ميتوان به شخصت فرهنگي وادبي، همچون ميرزا محمود اسكويي (فرهنگي ) و اکبر اسکوئی اشاره نمود كه از فعالان نهضت مشروطيت و يكي از بنيانگذاران مركز غيبي تبريز بودند كه بوسيله علي مسيو ، براي مبارزه با استبداد و جنايات محمد علي شاه قاجار بوجود آمد. و بعد از مشروطيت ميتوان به عبدالمحمد اسكوئی كه يكي از شاگردان ثقه" الاسلام شهيد بود اشاره نمود، كه در زمينه شعر و ادب و در بنيانگذاري مدارس اسكو فعال بود، كه در سال 1328 هجري بعنوان اولين مدير براي اولين مدرسه اسكو بنام " دبستان رضويه " تعيين ميگردد .

از ديگر شخصيتهاي پر استعداد ادبي و فرهنگي اسكو شادروان  غلامحسين حقاني اسكويي  بود. آن مرحوم مسئوليتهاي متفاوتي در اسكو بعهده داشت، از جمله معلمي،منشي سررشته داري( نيروي انتظامي )، مسئول شهرداري، نويسندگي، و در كار شعر نيز تبحر داشته است و بنوشته خود، از ايام جواني به سرودن شعر روي آورده بود.

مرحوم حقاني، در سال 1339 هجري قمري روزنامه خطي بنام " رشحات " را به تعداد 30 الي 40 برگ تهيه و به رايگان به مردم ارائه مينمود تا آنجا كه براي سهولت در امر مطالعه روزنامه ، آن زماني كه در بلديه ( شهراري ) اسكو مسئوليت داشت، خود شخصا" در مكانهاي مناسب مختلفي به ايجاد صندلي سنگي جهت استراحت و مطالعه ايجاد نموده بود .

چندين سال قبل از آن نيز، انجمن ادبي اسكو توسط ايشان و همچنين شادروان مير الياس ناطقي، مير آقا ناطقي، مير معصوم كشاورزي، احمد صالحپور، اكبر نوين، سيد اسماعيل بهنژاد، علي اكبر ارشادي، محمد قلي شميز، و سيدعلي طباطبائي تأسيس و آثار نقد شده اعضاي اين انجمن، بصورت شعر، مقاله، خطاطي، نقاشي و غيره از سال 1333 قمري تا چندين سال بعد در روزنامه " حبل المتين " چاپ ميشد .

با توجه به فعاليتهاي ادبي منطقه، ميتوان از انجمن هاي ادبي اسكو نام برد، كه در شرايط زماني بخصوصي بوجود آمده و به دلايل مختلفي راه انحلال را در پيش گرفته اند.

بعد از انقلاب اسلامي ايران، براي اولين بار در سال 1365 شمسي انجمني در اسكو شروع به فعاليت نمود، كه ميتوان گفت تقريبا" تمامي شعراي منطقه وساير نقاط را به خود جذب نمود، بطوري كه در روز 29 بهمن 1365 به ميمنت قيام مردم آذربايجان عليه رژيم سلطنتي محمد رضا شاه پهلوي و در اوج بمبارانهاي هوائي شهرها بخصوص تبريز، كه عده كثيري از اهالي تبريز پناهنده روستاها و خود اسكو بودند و ازدهام جمعيت در داخل شهر حكايت از شدت بمباران بمب افكن هاي رژيم عراق( صدام حسين ) داشت. در اين ميان اسكو شاهد بزرگ مهمان ادبي آذربايجان يعني " استاد شهريار " بود . استاد شهريار به همراه پسرش " هادي " به مدت تقريبا" 48 روز مهــمان آقاي حاجي رجائي اسكويي بودند. و در مراسم روز 29 بهمن كه از طرف انجمن ادبي اسكو كه در سالن امور تربيتي تشكيل يافته بود شركت نموده و از كثرت شعرا و از كيفيت شعر آنان ذوق زده بود و تشكر و قدرداني خود را در همان مجلس اعلام نمود. ولي متأسفانه اين انجمن نيز بعللي منحل شد .

در آذر ماه 1370 با تلاش بنده و عده‌ای از جوانان علاقمند به ادبیات و فرهنگ اسكو كمر همت به تشكيل  "كانون شعرا و نويسندگان اسكو" بستند. لازم به ذكر است كه اين كـانون بنــام  "انجمن ادبي اوشكايا " نيز فعال بود و اين در مواقعي بود كه انجمن هاي تشكيل شده يكي  پس از ديگري منحل ميشدند و در اين ميان بود كه بدون اينكه به فعاليت ادبي شهرستان لطمه وارد آيد، انجمن اوشكايا در منازل و در مواقع مناسب در آغوش طبيعت به اجتماع ادبي خود ادامه ميداد. در كمتر فرصت ممكن انجمن اوشكايا توانست ارتباط گسترده اي با شعرا و نويسندگان ساير شهرها، بخصوص تبريز بر قرار كند و هر از چند گاهي يا مهمان ساير انجمن ها ميشد، يا مهماناني از ساير انجمنها دعوت بعمل ميآمد.

باز با تلاشهای بی وفقۀ بنده تشكيل گروه موسيقي اصيل آذربايجاني از ديگر برنامه هاي اين انجمن بود، كه در اثر فعاليت چشم گير ادبي و هنري، گروه موسيقي آذربايجاني توانست در بين مدارس استان اول و در مسابقات كشوري سال 1375 از نظر اجرا مقام سوم و از نظر آواز مقام اول را در ميان مدارس سطح كشور از آن خود سازد.

متأسفانه اين انجمن نيز با توجه به بعضي از مشكلات دست و پا گير از فعاليت باز ماند! ولي انجمن اوشكايا به فعاليت خود ادامه ميداد، تا اينكه بعد از چند سال انجمني در سالن بخشداري وقت اسكو تشكيل گرديد،كه اين انجمن نيز چند صباحي دوام نياورد و بعد از اجراي يك برنامه شب شعر در كانون فجر اسكو به ميمنت بزرگداشت استاد شهريار به فعاليت خود پايان داد!

و اكنون بعد از سالها ركود و تعطيلي، انجمن ادبي شهرستان اسكو با تلاش و كوشش بنده و عده أي از علاقمندان در آبانماه سال 1379 تشكيل شد و تا بدين تاريخ نيز به فعاليت ادبي خود ادامه داده و با خون دل خوردنهای فراوان و با دوندگیهای مستمر عاقبت موفق شدم در تاریخ 1389/9/10 انجمن ادبی شهرستان اسکو را با شماره ثبت 355 و شناسۀ ملی 10980017250 در دفتر ثبت مؤسسات داخلی اداره ثبت اسناد بعنوان مؤسسۀ انجمن ادبی شهرستان اسکو به ثبت برسانم ..

با توجه به نقاط ذكر شده، و با توجه به فعاليت هاي انجمن هاي ادبي در ساليان متمادي و با وجود آثار حاضر به چاپ شعراي منطقه، متأسفانه تا كنون كتاب، نشريه و يا جزوه اي كه حاوي بيان كننده آثار اين عزيزان باشد تهيه نشده تا در دسترس علاقمندان به شعر و ادب منطقه قرار گيرد! يكي از علل اين نتواني عدم امكانات مادي شعرا و نويسندگان و علت ديگر عدم حمايت از طرف مسئولين ميباشد!

لذا بنده با توجه به مشكلات زياد و با توجه به نبود كوچكترين امكانات مادي و معنوي و تنها به خاطر پر كردن اين خلاء مهم فرهنگي، اگر كه شايد ممكن است خيلي اندك و چندان از كميت و كيفيت خوبي برخوردار نباشد، تصميم به تهيه آثار شعرا منطقه بنام " گزيده اي از آثار شعراي شهرستان اسكو " نموده ام، و اين اثر به مثابه آثار برگزيده تمامي شعراي منطقه نيست، بلكه شعرايي كه خود شخصا" موافق به تهيه اين اثر بودند اشعار آنان تهيه و در این سایت استفاده خواهد شد..

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

آمار بازدیدکنندگان سایت

846320
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
355
795
1472
839297
20220
23360
846320

آی‌پی شما: 54.156.58.187
امروز: سه شنبه، 04 مهر 1396 - ساعت: 23:07:20

تبلیغات (2)

تالار گفتمان آذر فروم

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

اینجا محل تبلیغ متنی شماست

پیوندها

درباره ما

وبسایت رسمی اسکو باخیش از سال 92 به نقد و بررسی در زمینه مطالب فرهنگی ، هنری ، تاریخ و ادبیات شروع به فعالیت کرده است.

مهدی عارفی (ایشیق) :

محقق - نویسنده - شاعر

سخنان بزرگان

امام على سلام الله علیه :
مَنْ حَسُنَتْ خَليقَتُهُ طابَتْ عِشْرَتُهُ؛

هر كس خوش اخلاق باشد، زندگى‏اش پاكيزه و گوارا مى‏گردد.